Licensed to Lightning Event Management - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 3/1/2012 09:14 PM
        NAIA Indoor Track & Field Championships - 3/1/2012 to 3/3/2012         
                         SPIRE Institute in Geneva, OH                         
                                    Results                                    
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
Top 8 Advance by Time
       World: W 21.87  2/13/1993   Merlene Ottey, JAM                          
    American: A 22.18  3/15/2003   Michelle Collins, U.S.A.                    
  Collegiate: C 22.43  3/12/2004   Veronica Campbell, Arkansas                 
Championship: N 23.50  1996        Yusuf/ Visockaite, Azusa Pacific/ McKendree 
  2011 Champ: * 24.03  3/5/2011    Verone Chambers, Oklahoma Bap               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
 -- Cooper, Uniqua            SO Oklahoma Baptist       25.98        SCR   5 
 
Women 5000 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
       World: W 14:27.42  1/27/2007   Tirunesh Dibaba, ETH                     
    American: A 15:07.44  2/18/2001   Marla Runyan, Asics                      
  Collegiate: C 15:14.18  3/12/2004   Kim Smith, Providence                    
Championship: N 16:20.97  2005        Mirian Kaumba, Oklahoma Baptist          
  2011 Champ: * 16:51.67  3/5/2011    Obsie Birru, Grand View                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Jimison, Lauren           SR Azusa Pacific       16:54.90   17:22.55Q 
  2 Birru, Obsie              SR Grand View          17:33.49   17:40.79Q 
  3 Sikma, Kristie            SO Azusa Pacific       17:28.88   17:28.61Q 
  4 Telon, Melissa            SO Azusa Pacific       17:27.18   17:41.79Q 
  5 Higgens, Sarah            SO Azusa Pacific       17:31.17   17:30.47Q 
  6 Ronoh, Sharon             JR Lindsey Wilson      17:38.16   17:52.57Q 
  7 Foley, Bea                SR Viterbo             18:19.01   17:47.28Q 
  8 Ellingboe, Kortney        JR Olivet Nazarene     17:58.70   17:54.87Q 
  9 Arnold, Jordan            JR Friends             17:41.63   17:49.02q 
 10 Giffen, Gillian           SR Milligan            17:49.74   17:49.83q 
 11 Ostrem, Kristen           SR Evangel             18:27.68   18:00.19q 
 12 Cominator, Karissa        JR Friends             18:23.38   18:04.71q 
 13 Dhaseleer, Alina          SR Aquinas             18:30.27   18:18.25  
 14 Roche, Janalis            FR Olivet Nazarene     18:33.33   18:19.84  
 15 Gilboy, Katie             SR Carroll             18:16.95   18:22.16  
 16 Roche, Janina             SO Olivet Nazarene     18:32.43   18:26.65  
 17 Stump, Rachel             JR Biola               17:53.59   18:31.68  
 18 Kachel, Lauren            SR Cumberlands         18:31.36   18:47.70  
 -- Paletta, Gina             FR Concordia (Ore.)    17:13.08        DNF  
 
Women 5000 Meter Run
=========================================================================
       World: W 14:27.42  1/27/2007   Tirunesh Dibaba, ETH                     
    American: A 15:07.44  2/18/2001   Marla Runyan, Asics                      
  Collegiate: C 15:14.18  3/12/2004   Kim Smith, Providence                    
Championship: N 16:20.97  2005        Mirian Kaumba, Oklahoma Baptist          
  2011 Champ: * 16:51.67  3/5/2011    Obsie Birru, Grand View                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Jimison, Lauren           SR Azusa Pacific       17:22.55             
  2 Birru, Obsie              SR Grand View          17:40.79             
  3 Sikma, Kristie            SO Azusa Pacific       17:28.61             
  4 Telon, Melissa            SO Azusa Pacific       17:41.79             
  5 Higgens, Sarah            SO Azusa Pacific       17:30.47             
  6 Ronoh, Sharon             JR Lindsey Wilson      17:52.57             
  7 Foley, Bea                SR Viterbo             17:47.28             
  8 Ellingboe, Kortney        JR Olivet Nazarene     17:54.87             
  9 Arnold, Jordan            JR Friends             17:49.02             
 10 Giffen, Gillian           SR Milligan            17:49.83             
 11 Ostrem, Kristen           SR Evangel             18:00.19             
 12 Cominator, Karissa        JR Friends             18:04.71             
Preliminaries
 13 Dhaseleer, Alina          SR Aquinas             18:18.25             
 14 Roche, Janalis            FR Olivet Nazarene     18:19.84             
 15 Gilboy, Katie             SR Carroll             18:22.16             
 16 Roche, Janina             SO Olivet Nazarene     18:26.65             
 17 Stump, Rachel             JR Biola               18:31.68             
 18 Kachel, Lauren            SR Cumberlands         18:47.70             
 -- Paletta, Gina             FR Concordia (Ore.)        DNF              
 
Women 4x400 Meter Relay
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       World: W 3:23.37  1/28/2006   Russia, RUS                               
    American: A 3:27.59  3/7/1999    National Team, U.S.A.                     
                         Hennagan, Collins, Feagin-Alexander, Porter       
  Collegiate: C 3:27.66  3/15/2003   Texas, Texas                              
                         Downer, McIntosh, Robinson, Richards              
Championship: N 3:41.18  1995        Southern- New Orleans, Southern- NO       
                         Smith, Taylor, Hudson, Rolle                      
  2011 Champ: * 3:44.16  3/5/2011    Oklahoma Baptist, Oklahoma Bap            
                         S Warrior, N Tracey, S Drew, V Chambers           
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Indiana Tech                                      3:47.77    3:46.97Q  2 
  2 Shorter                                           3:51.03    3:47.11Q  3 
  3 Oklahoma Baptist                                  3:43.69    3:51.42Q  1 
  4 Wayland Baptist                                   3:50.09    3:47.74Q  3 
  5 Bethel (Tenn.)                                    3:56.02    3:48.15Q  2 
  6 Doane                                             3:57.29    3:54.53Q  1 
  7 Embry-Riddle                                      3:58.41    3:54.71q  2 
  8 Dordt                                             4:01.78    3:56.32q  3 
  9 Oklahoma Christian                                4:04.33    3:56.75   3 
 10 Olivet Nazarene                                   4:04.04    3:57.08   1 
 11 Siena Heights                                     4:01.63    3:58.02   3 
 12 Ashford                                           4:04.28    3:59.12   3 
 13 William Penn                                      4:04.40    3:59.12   2 
 14 Taylor                                            4:01.84    4:00.48   2 
 15 Briar Cliff                                       4:04.23    4:02.67   2 
 16 Warner                                            4:04.56    4:04.47   1 
 17 Biola                                             4:03.67    4:13.87   1 
 -- Cornerstone                                       3:56.91        SCR   1 
 
Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
       World: W 3:23.37  1/28/2006   Russia, RUS                               
    American: A 3:27.59  3/7/1999    National Team, U.S.A.                     
                         Hennagan, Collins, Feagin-Alexander, Porter       
  Collegiate: C 3:27.66  3/15/2003   Texas, Texas                              
                         Downer, McIntosh, Robinson, Richards              
Championship: N 3:41.18  1995        Southern- New Orleans, Southern- NO       
                         Smith, Taylor, Hudson, Rolle                      
  2011 Champ: * 3:44.16  3/5/2011    Oklahoma Baptist, Oklahoma Bap            
                         S Warrior, N Tracey, S Drew, V Chambers           
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Indiana Tech                                      3:46.97             
  2 Shorter                                           3:47.11             
  3 Oklahoma Baptist                                  3:51.42             
  4 Wayland Baptist                                   3:47.74             
  5 Bethel (Tenn.)                                    3:48.15             
  6 Doane                                             3:54.53             
  7 Embry-Riddle                                      3:54.71             
  8 Dordt                                             3:56.32             
Preliminaries
  9 Oklahoma Christian                                3:56.75             
 10 Olivet Nazarene                                   3:57.08             
 11 Siena Heights                                     3:58.02             
 12 Ashford                                           3:59.12             
 13 William Penn                                      3:59.12             
 14 Taylor                                            4:00.48             
 15 Briar Cliff                                       4:02.67             
 16 Warner                                            4:04.47             
 17 Biola                                             4:13.87             
 -- Cornerstone                                          SCR              
 
Women 4x800 Meter Relay
=========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Championship: N 8:50.86  3/10/2006   Simon Fraser Univ (Bc), Simon Fraser      
                         A Krasovska, H Mancell, R Johnstone, J Howard     
  2011 Champ: * 8:57.35  3/4/2011    Simon Fraser, Simon Fraser                
                         B Kane, O Brennan, J Smith, H Crofts              
    School                                               Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Biola                                             9:32.08    9:09.41Q 
  2 Oklahoma Baptist                                  9:28.35    9:11.25Q 
  3 Spring Arbor                                      9:25.63    9:13.50Q 
  4 Embry-Riddle                                      9:28.48    9:15.26Q 
  5 Northwestern (Iowa)                               9:33.76    9:16.37q 
  6 St. Francis (Ill.)                                9:43.95    9:18.95q 
  7 Wayland Baptist                                   9:49.31    9:19.78q 
  8 Dordt                                             9:35.51    9:20.45q 
  9 Olivet Nazarene                                   9:40.74    9:24.18  
 10 Grand View                                        9:50.15    9:30.92  
 11 Rio Grande                                        9:50.88    9:35.25  
 12 Siena Heights                                     9:39.88    9:36.19  
 13 Davenport                                         9:45.10    9:38.26  
 14 Doane                                             9:41.72    9:46.96  
 15 Cornerstone                                       9:43.87   10:11.82  
 16 Bethel (Ind.)                                     9:52.84   10:14.73  
 
Women 4x800 Meter Relay
=========================================================================
Championship: N 8:50.86  3/10/2006   Simon Fraser Univ (Bc), Simon Fraser      
                         A Krasovska, H Mancell, R Johnstone, J Howard     
  2011 Champ: * 8:57.35  3/4/2011    Simon Fraser, Simon Fraser                
                         B Kane, O Brennan, J Smith, H Crofts              
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Biola                                             9:09.41             
  2 Oklahoma Baptist                                  9:11.25             
  3 Spring Arbor                                      9:13.50             
  4 Embry-Riddle                                      9:15.26             
  5 Northwestern (Iowa)                               9:16.37             
  6 St. Francis (Ill.)                                9:18.95             
  7 Wayland Baptist                                   9:19.78             
  8 Dordt                                             9:20.45             
Preliminaries
  9 Olivet Nazarene                                   9:24.18             
 10 Grand View                                        9:30.92             
 11 Rio Grande                                        9:35.25             
 12 Siena Heights                                     9:36.19             
 13 Davenport                                         9:38.26             
 14 Doane                                             9:46.96             
 15 Cornerstone                                      10:11.82             
 16 Bethel (Ind.)                                    10:14.73             
 
Women Distance Medley
=========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    American: A 10:59.46  3/9/2007    North Carolina, North Carolina           
                          Kaltenbach, Johnson, Kloss, Felnagle              
  Collegiate: C 10:54.34  1/30/1988   Villanova, Villanova                     
                          Halliday, DiMuro- Ave, Franey, Huber              
Championship: N 11:43.08  2005        Simon Fraser (Bc), Simon Fraser (BC)     
                          Howard, MacGregor, Krasovska, Johnson             
  2011 Champ: * 11:44.83  3/5/2011    Simon Fraser, Simon Fraser               
                          J Smith, B Carter, B Kane, H Crofts               
    School                                               Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Azusa Pacific                                    11:58.40   11:54.91Q 
  2 Morningside                                      12:16.02   12:05.51Q 
  3 Carroll                                          12:30.24   12:09.70Q 
  4 Concordia (Ore.)                                 12:17.16   12:05.30Q 
  5 Westmont                                         12:20.25   12:06.36Q 
  6 Oklahoma Baptist                                 12:17.95   12:16.66Q 
  7 Biola                                            12:17.49   12:07.29q 
  8 Cornerstone                                      12:16.06   12:19.04q 
  9 Grand View                                       12:27.72   12:21.33  
 10 Shorter                                          12:41.06   12:24.43  
 11 Jamestown                                        12:51.31   12:24.64  
 12 Concordia (Cal.)                                 12:52.86   12:30.25  
 13 Northwest U.                                     12:41.69   12:30.89  
 14 Vanguard                                         12:39.39   12:31.14  
 15 Trinity Christian                                12:43.22   12:35.70  
 16 College of Idaho                                 12:09.30   12:38.96  
 17 Judson                                           12:47.25   12:40.94  
 18 Huntington                                       12:53.10   12:43.83  
 19 Taylor                                           12:51.44   12:44.23  
 20 St. Xavier                                       12:41.06   12:46.85  
 21 St. Francis (Ill.)                               12:43.52   12:48.05  
 22 Embry-Riddle                                     12:41.47   12:49.50  
 23 Viterbo                                          12:42.23   12:50.98  
 24 Clarke                                           12:50.47   12:54.75  
 25 Indiana Tech                                     12:50.99   12:58.35  
 26 Illinois Tech                                    12:44.54   13:00.05  
 27 Spring Arbor                                     12:10.52   13:05.35  
 28 St. Ambrose                                      12:53.73   13:17.95  
 29 Houghton                                         12:53.22   13:23.59  
 -- Roberts Wesleyan                                 12:34.77        SCR  
 
Women Distance Medley
=========================================================================
    American: A 10:59.46  3/9/2007    North Carolina, North Carolina           
                          Kaltenbach, Johnson, Kloss, Felnagle              
  Collegiate: C 10:54.34  1/30/1988   Villanova, Villanova                     
                          Halliday, DiMuro- Ave, Franey, Huber              
Championship: N 11:43.08  2005        Simon Fraser (Bc), Simon Fraser (BC)     
                          Howard, MacGregor, Krasovska, Johnson             
  2011 Champ: * 11:44.83  3/5/2011    Simon Fraser, Simon Fraser               
                          J Smith, B Carter, B Kane, H Crofts               
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Azusa Pacific                                    11:54.91             
  2 Morningside                                      12:05.51             
  3 Carroll                                          12:09.70             
  4 Concordia (Ore.)                                 12:05.30             
  5 Westmont                                         12:06.36             
  6 Oklahoma Baptist                                 12:16.66             
  7 Biola                                            12:07.29             
  8 Cornerstone                                      12:19.04             
Preliminaries
  9 Grand View                                       12:21.33             
 10 Shorter                                          12:24.43             
 11 Jamestown                                        12:24.64             
 12 Concordia (Cal.)                                 12:30.25             
 13 Northwest U.                                     12:30.89             
 14 Vanguard                                         12:31.14             
 15 Trinity Christian                                12:35.70             
 16 College of Idaho                                 12:38.96             
 17 Judson                                           12:40.94             
 18 Huntington                                       12:43.83             
 19 Taylor                                           12:44.23             
 20 St. Xavier                                       12:46.85             
 21 St. Francis (Ill.)                               12:48.05             
 22 Embry-Riddle                                     12:49.50             
 23 Viterbo                                          12:50.98             
 24 Clarke                                           12:54.75             
 25 Indiana Tech                                     12:58.35             
 26 Illinois Tech                                    13:00.05             
 27 Spring Arbor                                     13:05.35             
 28 St. Ambrose                                      13:17.95             
 29 Houghton                                         13:23.59             
 -- Roberts Wesleyan                                     SCR              
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Moore, Kimmy              SR Eastern Oregon         2:15.68     883
  2 Leslie, Breanna           JR Azusa Pacific          2:16.31     874
  3 Nash, Emily               SR Azusa Pacific          2:23.76     773
  4 VanWinkle, Megan          SO Azusa Pacific          2:24.72     761
  5 Lipa, Lindsay             FR Cornerstone            2:24.87     759
  6 Barajas, Rebeca           SR Cen. Methodist         2:27.57     724
  7 Vander Woude, Briana      JR Dordt                  2:27.70     722
  8 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose            2:28.49     712
  9 Freeman, Mariah           SO Shorter                2:35.03     631
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Leslie, Breanna           JR Azusa Pacific             8.56   2   1004
  2 Vander Woude, Briana      JR Dordt                     8.84   3    944
  3 Freeman, Mariah           SO Shorter                   9.12   3    885
  4 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose               9.23   1    862
  5 Barajas, Rebeca           SR Cen. Methodist            9.30   1    848
  6 VanWinkle, Megan          SO Azusa Pacific             9.37   3    834
  7 Nash, Emily               SR Azusa Pacific             9.37   2    834
  8 Moore, Kimmy              SR Eastern Oregon            9.69   2    771
  9 Lipa, Lindsay             FR Cornerstone              10.31   1    655
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Vander Woude, Briana      JR Dordt                    1.68m    5-06.00    830
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 1.71 
        P    P    P    P    O    P    O    O    O    O  XXO  XXX 
  2 Leslie, Breanna           JR Azusa Pacific            1.62m    5-03.75    759
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 
        P    P    P    P    O    O   XO  XXO  XXO  XXX 
  3 Barajas, Rebeca           SR Cen. Methodist           1.59m    5-02.50    724
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 
        P    P    P    P    O    O   XO    O  XXX 
  4 Nash, Emily               SR Azusa Pacific            1.56m    5-01.25    689
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 
        P    O    P    O   XO   XO  XXO  XXX 
  4 Lipa, Lindsay             FR Cornerstone              1.56m    5-01.25    689
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 
        O    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  6 VanWinkle, Megan          SO Azusa Pacific            1.53m    5-00.25    655
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 
        P    P    P    P    O    O  XXX 
  6 Moore, Kimmy              SR Eastern Oregon           1.53m    5-00.25    655
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 
        O    O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  8 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose              1.47m    4-09.75    588
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 
        P    P    O   XO  XXX 
 -- Freeman, Mariah           SO Shorter                     NH            
     1.38 1.41 1.44 1.47 
        P    P    P  XXX 
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 VanWinkle, Megan          SO Azusa Pacific            5.87m   19-03.25    810
      5.60m  5.87m  5.83m            
  2 Vander Woude, Briana      JR Dordt                    5.54m   18-02.25    712
      FOUL  5.54m  5.45m            
  3 Leslie, Breanna           JR Azusa Pacific            5.26m   17-03.25    631
      5.17m  5.16m  5.26m            
  4 Moore, Kimmy              SR Eastern Oregon           5.23m   17-02.00    623
      4.85m  5.11m  5.23m            
  5 Freeman, Mariah           SO Shorter                  5.19m   17-00.50    612
      4.63m  FOUL  5.19m            
  6 Lipa, Lindsay             FR Cornerstone              5.12m   16-09.75    592
      FOUL  5.12m  4.91m            
  7 Nash, Emily               SR Azusa Pacific            5.11m   16-09.25    589
      5.11m  5.11m  5.11m            
  8 Barajas, Rebeca           SR Cen. Methodist           5.04m   16-06.50    570
      5.04m  FOUL  FOUL            
  9 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose              4.78m   15-08.25    500
      4.65m  4.78m  4.74m            
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Leslie, Breanna           JR Azusa Pacific           10.97m   36-00.00    593
      10.76m  10.65m  10.97m            
  2 VanWinkle, Megan          SO Azusa Pacific           10.93m   35-10.50    591
      10.71m  10.93m  10.49m            
  3 Vander Woude, Briana      JR Dordt                   10.79m   35-05.00    581
      9.37m  9.77m  10.79m            
  4 Nash, Emily               SR Azusa Pacific           10.27m   33-08.50    547
      10.27m  10.16m  9.83m            
  5 Moore, Kimmy              SR Eastern Oregon           9.26m   30-04.75    481
      8.08m  9.09m  9.26m            
  6 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose              9.22m   30-03.00    479
      8.15m  8.67m  9.22m            
  7 Freeman, Mariah           SO Shorter                  9.15m   30-00.25    474
      8.84m  9.03m  9.15m            
  8 Lipa, Lindsay             FR Cornerstone              8.10m   26-07.00    406
      8.10m  FOUL  FOUL            
  9 Barajas, Rebeca           SR Cen. Methodist           8.02m   26-03.75    401
      8.02m  7.46m  7.63m            
 
Women Indoor Pentathlon
=========================================================================
Championship: N  3943  3/7/2009    Natasha Miller, Biola                       
  2011 Champ: *  4032  3/3/2011    Natasha Miller                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Leslie, Breanna           JR Azusa Pacific           3864       3861  
  2 Vander Woude, Briana      JR Dordt                   3461       3789  
  3 VanWinkle, Megan          SO Azusa Pacific           3619       3651  
  4 Nash, Emily               SR Azusa Pacific           3275       3432  
  5 Moore, Kimmy              SR Eastern Oregon          3217       3413  
  6 Barajas, Rebeca           SR Cen. Methodist          3216       3267  
  7 Luehrs, Rachel            JR St. Ambrose             3063       3141  
  8 Lipa, Lindsay             FR Cornerstone             3144       3101  
  9 Freeman, Mariah           SO Shorter                 3186       2602  
 
Men 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       World: W 44.57  3/12/2005   Kerron Clement, USA                         
    American: A 44.57  3/12/2005   Kerron Clement, Florida                     
  Collegiate: C 44.57  3/12/2005   Kerron Clement, Florida                     
Championship: N 46.95  3/10/2007   Ramon Miller, Dickinson State               
  2011 Champ: * 47.33  3/5/2011    Colin Koth, Sioux Falls                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
 -- Vernon- Reynolds, Gianni  SR Soka                   48.45        SCR   2 
 
Men 5000 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
       World: W 12:49.60  2/20/2004   Kenenisa Bekele, ETH                     
    American: A 13:20.55  2/12/1982   Doug Padilla, Athletics West             
  Collegiate: C 13:20.4h  2/6/1981    Suleiman Nyambui, UTEP                   
Championship: N 13:52.15  1999        Silah Misoi, Life (GA)                   
  2011 Champ: * 14:23.98  3/5/2011    Oscar Ogwaro, Shorter                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Kirwa, Evans              SR Embry-Riddle        14:55.04   14:47.89Q 
  2 Ogwaro, Oscar             SR Shorter             14:36.73   14:51.48Q 
  3 Taragon, Edward           JR Wayland Baptist     14:30.90   14:48.17Q 
  4 Baker, Cordell            JR Oklahoma Baptist    15:04.34   14:52.11Q 
  5 Magut, Abendego           SR Azusa Pacific       14:59.61   14:48.33Q 
  6 McWilliams, David         JR Oklahoma Chr        14:48.62   14:52.93Q 
  7 Ceja, Javier              SR Friends             14:56.02   14:48.54Q 
  8 Hestand, Nicholas         SR Evangel             14:57.84   14:53.60Q 
  9 Naylor, Ethan             SR Indiana Wesleyan    15:13.94   14:49.42q 
 10 Lowe, Matt                JR Brescia             15:15.98   14:53.67q 
 11 Meyer, Ryan               JR William Wood        15:10.88   14:54.22q 
 12 Lea, Devin                SR Aquinas             15:05.47   14:54.65q 
 13 McNinch, Colton           SO Southwestern        15:02.17   14:56.58  
 14 Avila, Ricky              JR Concordia (Cal.)    14:57.45   14:59.07  
 15 Valle, Jordan             FR Wayland Baptist     15:01.36   14:59.49  
 16 Hatfield, Connor          FR Bryan               15:15.46   15:01.97  
 17 Popoca, Geovanni          SR Friends             15:11.12   15:07.92  
 18 Tonui, Philiph            SR Hannibal-LaGrang    15:07.33   15:17.13  
 19 Herber, Joseph            SR Huntington          15:10.92   15:17.80  
 20 Horchler, Kevin           FR Biola               15:18.21   15:21.86  
 21 Landstrom, Andrew         SO Concordia (Ore.)    15:03.52   15:29.24  
 22 Hamilton, Landon          JR Cumberlands         15:02.89   15:32.74  
 23 Spector, Nicholas         SO Soka                14:59.63   15:33.54  
 24 Mabe, Travis              JR Cornerstone         15:12.42   15:38.15  
 
Men 5000 Meter Run
=========================================================================
       World: W 12:49.60  2/20/2004   Kenenisa Bekele, ETH                     
    American: A 13:20.55  2/12/1982   Doug Padilla, Athletics West             
  Collegiate: C 13:20.4h  2/6/1981    Suleiman Nyambui, UTEP                   
Championship: N 13:52.15  1999        Silah Misoi, Life (GA)                   
  2011 Champ: * 14:23.98  3/5/2011    Oscar Ogwaro, Shorter                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kirwa, Evans              SR Embry-Riddle        14:47.89             
  2 Ogwaro, Oscar             SR Shorter             14:51.48             
  3 Taragon, Edward           JR Wayland Baptist     14:48.17             
  4 Baker, Cordell            JR Oklahoma Baptist    14:52.11             
  5 Magut, Abendego           SR Azusa Pacific       14:48.33             
  6 McWilliams, David         JR Oklahoma Chr        14:52.93             
  7 Ceja, Javier              SR Friends             14:48.54             
  8 Hestand, Nicholas         SR Evangel             14:53.60             
  9 Naylor, Ethan             SR Indiana Wesleyan    14:49.42             
 10 Lowe, Matt                JR Brescia             14:53.67             
 11 Meyer, Ryan               JR William Wood        14:54.22             
 12 Lea, Devin                SR Aquinas             14:54.65             
Preliminaries
 13 McNinch, Colton           SO Southwestern        14:56.58             
 14 Avila, Ricky              JR Concordia (Cal.)    14:59.07             
 15 Valle, Jordan             FR Wayland Baptist     14:59.49             
 16 Hatfield, Connor          FR Bryan               15:01.97             
 17 Popoca, Geovanni          SR Friends             15:07.92             
 18 Tonui, Philiph            SR Hannibal-LaGrang    15:17.13             
 19 Herber, Joseph            SR Huntington          15:17.80             
 20 Horchler, Kevin           FR Biola               15:21.86             
 21 Landstrom, Andrew         SO Concordia (Ore.)    15:29.24             
 22 Hamilton, Landon          JR Cumberlands         15:32.74             
 23 Spector, Nicholas         SO Soka                15:33.54             
 24 Mabe, Travis              JR Cornerstone         15:38.15             
 
Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 8 Best Times
       World: W  7.30  3/3/1994    Colin Jackson, GBR                          
    American: A  7.36  1/16/1987   Foster/ Johnson, World Class/ Nike          
  Collegiate: C  7.47  2/7/1997    Reggie Torian, Wisconsin                    
Championship: N  7.93  3/7/2009    Virgil Mitchell, Doane                      
  2011 Champ: *  7.89  3/4/2011    Edward Stewart, Central Meth                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
 -- Anderson, JL              SR Baker                   8.26        SCR  
 
Men 4x400 Meter Relay
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       World: W 3:02.83  3/7/1999    United States, USA                        
    American: A 3:01.96  2/11/2006   U.S.A., U.S.A.                            
                         Clement, Spearmon, Williamson, Wariner            
  Collegiate: C 3:03.51  3/12/2005   Florida, Florida                          
                         Clark, Middleton, Pastor, Clement                 
Championship: N 3:09.40  3/10/2007   St. Gregory's University (Ok), St. Gregory
                         D Thornton, W McCaskill, J Jones, J Hughes        
  2011 Champ: * 3:10.07  3/5/2011    Oklahoma City, Oklahoma Cit               
                         R Lighteard, O Shaw, J Parks, K Gix               
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Shorter                                           3:18.34    3:12.78Q  3 
  2 Oklahoma Baptist                                  3:17.81    3:13.39Q  1 
  3 Wayland Baptist                                   3:16.22    3:15.82Q  2 
  4 Bacone                                            3:19.34    3:14.47Q  1 
  5 Indiana Tech                                      3:17.27    3:14.47Q  3 
  6 Concordia (Neb.)                                  3:21.07    3:15.96Q  2 
  7 Langston                                          3:20.19    3:15.12q  1 
  8 Dordt                                             3:19.17    3:16.29q  3 
  9 Cornerstone                                       3:19.15    3:16.93   2 
 10 Concordia (Ore.)                                  3:22.06    3:17.19   3 
 11 Southern Nazarene                                 3:21.10    3:17.47   3 
 12 Grand View                                        3:20.41    3:17.92   3 
 13 Morningside                                       3:17.74    3:17.99   1 
 14 Azusa Pacific                                     3:21.40    3:18.02   1 
 15 Aquinas                                           3:20.76    3:18.31   2 
 16 Warner                                            3:21.40    3:18.94   1 
 17 Embry-Riddle                                      3:19.08    3:21.57   2 
 
Men 4x400 Meter Relay
=========================================================================
       World: W 3:02.83  3/7/1999    United States, USA                        
    American: A 3:01.96  2/11/2006   U.S.A., U.S.A.                            
                         Clement, Spearmon, Williamson, Wariner            
  Collegiate: C 3:03.51  3/12/2005   Florida, Florida                          
                         Clark, Middleton, Pastor, Clement                 
Championship: N 3:09.40  3/10/2007   St. Gregory's University (Ok), St. Gregory
                         D Thornton, W McCaskill, J Jones, J Hughes        
  2011 Champ: * 3:10.07  3/5/2011    Oklahoma City, Oklahoma Cit               
                         R Lighteard, O Shaw, J Parks, K Gix               
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Shorter                                           3:12.78             
  2 Oklahoma Baptist                                  3:13.39             
  3 Wayland Baptist                                   3:15.82             
  4 Bacone                                            3:14.47             
  5 Indiana Tech                                      3:14.47             
  6 Concordia (Neb.)                                  3:15.96             
  7 Langston                                          3:15.12             
  8 Dordt                                             3:16.29             
Preliminaries
  9 Cornerstone                                       3:16.93             
 10 Concordia (Ore.)                                  3:17.19             
 11 Southern Nazarene                                 3:17.47             
 12 Grand View                                        3:17.92             
 13 Morningside                                       3:17.99             
 14 Azusa Pacific                                     3:18.02             
 15 Aquinas                                           3:18.31             
 16 Warner                                            3:18.94             
 17 Embry-Riddle                                      3:21.57             
 
Men 4x800 Meter Relay
=========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Championship: N 7:31.55  1999        California Baptist, California Baptist    
                         Browne, Adams, Ethridge, Browne                   
  2011 Champ: * 7:37.39  3/4/2011    Oklahoma Baptist, Oklahoma Bap            
                         C Camacho, J Custar, T Bish, A Godwin             
    School                                               Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Morningside                                       7:46.27    7:38.75Q 
  2 Carroll                                           7:49.76    7:42.44Q 
  3 St. Francis (Ill.)                                7:49.23    7:44.20Q 
  4 Great Falls                                       7:55.79    7:39.53Q 
  5 Doane                                             7:58.14    7:44.34Q 
  6 Wayland Baptist                                   7:51.22    7:44.73Q 
  7 Concordia (Neb.)                                  7:52.15    7:39.69q 
  8 Olivet Nazarene                                   7:51.73    7:44.62q 
  9 Oklahoma Baptist                                  7:59.20    7:45.77  
 10 Embry-Riddle                                      7:53.17    7:46.29  
 11 Cumberlands                                       7:53.50    7:46.57  
 12 Northwestern (Iowa)                               7:54.88    7:47.44  
 13 Shorter                                           7:52.29    7:47.88  
 14 Dordt                                             7:53.85    7:50.57  
 15 St. Xavier                                        7:56.00    7:50.76  
 16 Tabor                                             7:59.22    7:53.22  
 17 Aquinas                                           7:55.69    7:55.97  
 18 Emmanuel                                          7:56.15    7:56.10  
 19 Davenport                                         7:59.35    8:00.41  
 20 Cornerstone                                       7:57.12    8:03.20  
 
Men 4x800 Meter Relay
=========================================================================
Championship: N 7:31.55  1999        California Baptist, California Baptist    
                         Browne, Adams, Ethridge, Browne                   
  2011 Champ: * 7:37.39  3/4/2011    Oklahoma Baptist, Oklahoma Bap            
                         C Camacho, J Custar, T Bish, A Godwin             
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Morningside                                       7:38.75             
  2 Carroll                                           7:42.44             
  3 St. Francis (Ill.)                                7:44.20             
  4 Great Falls                                       7:39.53             
  5 Doane                                             7:44.34             
  6 Wayland Baptist                                   7:44.73             
  7 Concordia (Neb.)                                  7:39.69             
  8 Olivet Nazarene                                   7:44.62             
Preliminaries
  9 Oklahoma Baptist                                  7:45.77             
 10 Embry-Riddle                                      7:46.29             
 11 Cumberlands                                       7:46.57             
 12 Northwestern (Iowa)                               7:47.44             
 13 Shorter                                           7:47.88             
 14 Dordt                                             7:50.57             
 15 St. Xavier                                        7:50.76             
 16 Tabor                                             7:53.22             
 17 Aquinas                                           7:55.97             
 18 Emmanuel                                          7:56.10             
 19 Davenport                                         8:00.41             
 20 Cornerstone                                       8:03.20             
 
Men Distance Medley
=========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    American: A 9:28.83  3/10/2000   Stanford, Stanford                        
                         Jennings, Kelty, Stember, Riley                   
  Collegiate: C 9:27.77  3/12/2004   Michigan, Michigan                        
                         Brannen, Talbert, Ellerton, Willis                
Championship: N 9:50.88  3/7/2009    Azusa Pacific, Azusa Pacific              
                         Zambrows, Logan, Richardson, Rono                 
  2011 Champ: * 9:58.15  3/5/2011    Shorter, Shorter                          
                         E N'getich, A Huntley, P Limo, P Chelimo          
    School                                               Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Oklahoma Baptist                                 10:05.06  * 9:56.52Q 
  2 Wayland Baptist                                   9:56.63   10:08.05Q 
  3 Aquinas                                          10:06.79   10:10.24Q 
  4 Concordia (Ore.)                                 10:20.36  * 9:56.82Q 
  5 Oklahoma Christian                               10:21.58   10:09.47Q 
  6 Bryan                                            10:07.95   10:12.81Q 
  7 Shorter                                          10:10.38  * 9:57.11q 
  8 Siena Heights                                    10:17.81   10:01.10q 
  9 Westmont                                         10:23.94   10:10.36  
 10 Cornerstone                                      10:18.28   10:13.78  
 11 Trinity Christian                                10:15.98   10:14.61  
 12 Embry-Riddle                                     10:16.28   10:15.13  
 13 Southwestern (Kan.)                              10:25.08   10:15.21  
 14 Grace                                            10:25.91   10:19.22  
 15 Southern Nazarene                                10:22.98   10:24.33  
 16 St. Xavier                                       10:23.17   10:26.77  
 17 Concordia (Neb.)                                 10:21.77   10:27.04  
 18 Biola                                            10:23.88   10:31.90  
 19 Rocky Mountain                                   10:25.97   10:40.62  
 20 Great Falls                                      10:19.54   10:42.41  
 21 St. Francis (Ill.)                               10:20.41   10:47.42  
 
Men Distance Medley
=========================================================================
    American: A 9:28.83  3/10/2000   Stanford, Stanford                        
                         Jennings, Kelty, Stember, Riley                   
  Collegiate: C 9:27.77  3/12/2004   Michigan, Michigan                        
                         Brannen, Talbert, Ellerton, Willis                
Championship: N 9:50.88  3/7/2009    Azusa Pacific, Azusa Pacific              
                         Zambrows, Logan, Richardson, Rono                 
  2011 Champ: * 9:58.15  3/5/2011    Shorter, Shorter                          
                         E N'getich, A Huntley, P Limo, P Chelimo          
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Oklahoma Baptist                                  9:56.52             
  2 Wayland Baptist                                  10:08.05             
  3 Aquinas                                          10:10.24             
  4 Concordia (Ore.)                                  9:56.82             
  5 Oklahoma Christian                               10:09.47             
  6 Bryan                                            10:12.81             
  7 Shorter                                           9:57.11             
  8 Siena Heights                                    10:01.10             
Preliminaries
  9 Westmont                                         10:10.36             
 10 Cornerstone                                      10:13.78             
 11 Trinity Christian                                10:14.61             
 12 Embry-Riddle                                     10:15.13             
 13 Southwestern (Kan.)                              10:15.21             
 14 Grace                                            10:19.22             
 15 Southern Nazarene                                10:24.33             
 16 St. Xavier                                       10:26.77             
 17 Concordia (Neb.)                                 10:27.04             
 18 Biola                                            10:31.90             
 19 Rocky Mountain                                   10:40.62             
 20 Great Falls                                      10:42.41             
 21 St. Francis (Ill.)                               10:47.42             
 
Men Shot Put
===================================================================================
 Top 9 advance to final
       World: W 22.66m  1/20/1989   Randy Barnes, USA                          
    American: A 22.66m  1/20/1989   Randy Barnes, Mazda T. C.                  
  Collegiate: C 21.50m  2/4/1977    Terry Albritton, Stanford                  
Championship: N 19.44m  1990        Ade Olukoju, Azusa Pacific                 
  2011 Champ: * 18.79m  3/5/2011    Nick Robinson, Concordia (C                
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals
 -- Voss, Alvin               SR Doane                 15.49m        SCR            
 
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hurd, Michael             FR College of Idaho          7.11   1    844
  2 Neal, Caleb               FR Oklahoma Baptist          7.13   1    837
  3 Holmquist, Jake           JR Hastings                  7.22   2    806
  4 Thompkins, Adam           SR Westmont                  7.24   2    799
  5 Haynie, Robbie            SR Eastern Oregon            7.25   1    796
  6 Willis, Trevor            SR Dickinson St.             7.32   2    772
  7 Sullins, Calvin           SO Siena Heights             7.36   2    759
  8 Basterrechea, Austin      SO College of Idaho          7.36   2    759
  9 Rau, Matt                 SR Azusa Pacific             7.36   2    759
 10 Williams, Johnpaul        SO Dickinson St.             7.38   1    752
 11 Waters, Matt              SO Concordia (Ore.)          7.40   1    745
 12 Keeney, Rob               JR Doane                     7.40   2    745
 13 Ludwikowski, Justin       SR Ashford                   7.50   1    713
 14 Stine, Nick               FR Hastings                  7.53   1    703
 15 Higgins, Brad             JR Doane                     7.59   1    684
 16 Conely, Kameron           SR Oklahoma Baptist          7.63   2    671
 
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Haynie, Robbie            SR Eastern Oregon           2.14m    7-00.25    934
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02 2.05 2.08 2.11 2.14 2.17 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    O    O    O    O    O  XXO    O   XO  XXX 
  2 Waters, Matt              SO Concordia (Ore.)         2.05m    6-08.75    850
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02 2.05 2.08 
        P    P    P    P    P    P    P    O    P  XXO    O  XXO    O   XO  XXO  XXX 
  3 Willis, Trevor            SR Dickinson St.            1.96m    6-05.00    767
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O   XO    O  XXO  XXX 
  3 Stine, Nick               FR Hastings                 1.96m    6-05.00    767
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 
        P    P    P    P    P    P    O    O   XO    O  XXO  XXO  XXX 
  3 Basterrechea, Austin      SO College of Idaho         1.96m    6-05.00    767
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 
        P    P    P    P    O    P    O    P    O    O   XO    O  XXX 
  3 Conely, Kameron           SR Oklahoma Baptist         1.96m    6-05.00    767
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 
        P    P    P    P    P    O  XXO    O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  7 Sullins, Calvin           SO Siena Heights            1.90m    6-02.75    714
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 
        P    P    P    P    P    O    P    O    O   XO  XXX 
  7 Higgins, Brad             JR Doane                    1.90m    6-02.75    714
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 
        P    P    P    P    O    O    O    O    O    O  XXX 
  7 Keeney, Rob               JR Doane                    1.90m    6-02.75    714
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 
        P    P    P    P    P   XO   XO    O    O   XO  XXX 
 10 Holmquist, Jake           JR Hastings                 1.87m    6-01.50    687
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXO  XXX 
 11 Williams, Johnpaul        SO Dickinson St.            1.84m    6-00.50    661
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 
        P    P    O    O    O   XO    O  XXO  XXX 
 12 Ludwikowski, Justin       SR Ashford                  1.81m    5-11.25    636
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 
        P    O    O   XO  XXO  XXO  XXO  XXX 
 13 Neal, Caleb               FR Oklahoma Baptist         1.78m    5-10.00    610
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 
        P    P    O    O    O   XO  XXX 
 14 Rau, Matt                 SR Azusa Pacific            1.75m    5-08.75    585
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 
        P   XO    O   XO   XO  XXX 
 15 Hurd, Michael             FR College of Idaho         1.60m    5-03.00    464
     1.63 
      XXX 
 -- Thompkins, Adam           SR Westmont                    NH            
     1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 
        P    P    P    P  XXX 
 
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Williams, Johnpaul        SO Dickinson St.            6.82m   22-04.50    771
      6.67m  6.47m  6.82m            
  2 Basterrechea, Austin      SO College of Idaho         6.79m   22-03.50    764
      6.63m  6.79m  6.01m            
  3 Keeney, Rob               JR Doane                    6.72m   22-00.75    748
      6.72m  FOUL  5.50m            
  4 Haynie, Robbie            SR Eastern Oregon           6.68m   21-11.00    739
      6.55m  6.68m  6.51m            
  5 Neal, Caleb               FR Oklahoma Baptist         6.60m   21-08.00    720
      6.56m  6.60m  6.27m            
  6 Sullins, Calvin           SO Siena Heights            6.59m   21-07.50    718
      6.24m  6.25m  6.59m            
  7 Willis, Trevor            SR Dickinson St.            6.55m   21-06.00    709
      6.28m  6.55m  6.51m            
  8 Hurd, Michael             FR College of Idaho         6.54m   21-05.50    707
      FOUL  6.54m  6.53m            
  9 Waters, Matt              SO Concordia (Ore.)         6.52m   21-04.75    702
      6.47m  6.52m  6.42m            
 10 Stine, Nick               FR Hastings                 6.49m   21-03.50    695
      FOUL  6.49m  FOUL            
 11 Conely, Kameron           SR Oklahoma Baptist         6.41m   21-00.50    677
      6.23m  6.26m  6.41m            
 12 Holmquist, Jake           JR Hastings                 6.39m   20-11.75    673
      6.36m  6.39m  6.25m            
 13 Thompkins, Adam           SR Westmont                 6.24m   20-05.75    639
      6.10m  6.11m  6.24m            
 14 Higgins, Brad             JR Doane                    6.20m   20-04.25    630
      5.75m  6.20m  FOUL            
 15 Rau, Matt                 SR Azusa Pacific            6.02m   19-09.00    591
      FOUL  6.02m  FOUL            
 16 Ludwikowski, Justin       SR Ashford                  5.94m   19-06.00    574
      5.82m  5.73m  5.94m            
 
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Waters, Matt              SO Concordia (Ore.)        13.34m   43-09.25    688
      12.99m  13.32m  13.34m            
  2 Ludwikowski, Justin       SR Ashford                 12.49m   40-11.75    636
      12.49m  FOUL  FOUL            
  3 Haynie, Robbie            SR Eastern Oregon          12.46m   40-10.50    634
      12.46m  11.67m  12.01m            
  4 Conely, Kameron           SR Oklahoma Baptist        12.08m   39-07.75    611
      12.08m  12.04m  11.47m            
  5 Sullins, Calvin           SO Siena Heights           11.75m   38-06.75    591
      11.56m  FOUL  11.75m            
  6 Neal, Caleb               FR Oklahoma Baptist        11.73m   38-06.00    590
      11.51m  11.08m  11.73m            
  7 Willis, Trevor            SR Dickinson St.           11.65m   38-02.75    585
      11.60m  11.65m  11.51m            
  8 Thompkins, Adam           SR Westmont                11.39m   37-04.50    569
      11.39m  10.65m  10.21m            
  9 Higgins, Brad             JR Doane                   11.35m   37-03.00    567
      11.30m  11.35m  11.07m            
 10 Basterrechea, Austin      SO College of Idaho        11.01m   36-01.50    546
      10.61m  11.01m  10.50m            
 11 Keeney, Rob               JR Doane                   10.98m   36-00.25    545
      FOUL  10.98m  10.89m            
 12 Stine, Nick               FR Hastings                10.41m   34-02.00    510
      10.31m  10.41m  9.98m            
 13 Rau, Matt                 SR Azusa Pacific           10.34m   33-11.25    506
      9.40m  10.34m  FOUL            
 14 Hurd, Michael             FR College of Idaho        10.09m   33-01.25    491
      FOUL  8.99m  10.09m            
 15 Holmquist, Jake           JR Hastings                 9.99m   32-09.50    485
      9.99m  9.83m  9.92m            
 16 Williams, Johnpaul        SO Dickinson St.            9.31m   30-06.50    444
      9.31m  9.12m  8.91m            
 
Men Heptathlon
=========================================================================
Championship: N  5519  3/7/2009    Jonathan Hilton, Oklahoma Baptist           
  2011 Champ: *  5473  3/4/2011    Robbie Haynie, Eastern Oreg                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Haynie, Robbie            SR Eastern Oregon          5454       3103  
  2 Waters, Matt              SO Concordia (Ore.)        4777       2985  
  3 Basterrechea, Austin      SO College of Idaho        4962       2836  
  4 Willis, Trevor            SR Dickinson St.           4771       2833  
  5 Sullins, Calvin           SO Siena Heights           4705       2782  
  6 Neal, Caleb               FR Oklahoma Baptist        4730       2757  
  7 Keeney, Rob               JR Doane                   5223       2752  
  8 Conely, Kameron           SR Oklahoma Baptist        4752       2726  
  9 Stine, Nick               FR Hastings                4646       2675  
 10 Holmquist, Jake           JR Hastings                4990       2651  
 11 Williams, Johnpaul        SO Dickinson St.           4803       2628  
 12 Higgins, Brad             JR Doane                   5019       2595  
 13 Ludwikowski, Justin       SR Ashford                 4498       2559  
 14 Hurd, Michael             FR College of Idaho        4759       2506  
 15 Rau, Matt                 SR Azusa Pacific           4702       2441  
 16 Thompkins, Adam           SR Westmont                4939       2007  
 
                    Women - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Azusa Pacific               21        2) Dordt                       8   
    3) Eastern Oregon               4        4) Central Methodist           3   
    5) St. Ambrose                  2        6) Cornerstone                 1