Dordt Indoor Open - 01/16/2016                         
                        Dordt College Recreation Center                        
                                    Results                                    
 
Women 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Joseph, Eleka             SO Morningside             7.60       7.42q  3 
  2 Dunk, Jahdai              JR Northwestern            7.56       7.51q  4 
  3 Spear, Mallory            JR Buena Vista                        7.63q  1 
  4 Arevalo, Aurora           FR Morningside             7.70       7.66q  2 
  5 Eifert, Lexie             FR Morningside             7.70       7.71q  4 
  6 Bohlmann, Elizabeth       FR Morningside             7.60       7.71q  2 
  7 Wubben, Danielle          SO Dordt                   7.70       7.72   3 
  8 Velgersdyk, Miranda       SO Dordt                   7.68       7.75   1 
  9 Henkenius, Ashley         SO Briar Cliff             7.80       7.77   3 
 10 Vermeer, Jana             JR Northwestern            7.69       7.81   1 
 11 Kennedy, Bailey           JR Northwestern            7.78       7.86   5 
 12 Adsit, Breanna            SO Dakota State            7.80       7.88   2 
 13 Schimmel, Naomi           SO Northwestern            7.78       7.88   4 
 14 Lewison, Molly            SO Buena Vista                        7.88   4 
 15 Hunt, Rachel              JR Briar Cliff             7.95       8.02   1 
 15 Dollen, Hailey            SO Buena Vista                        8.02   3 
 17 Kneifl, Kati              FR Morningside             7.80       8.06   1 
 18 Caudill, Kecia            SO Northwestern            7.78       8.06   5 
 19 Hokinson, Kim             SO Morningside             8.10       8.08   3 
 20 Hoff-Au, Kiana            FR Mount Marty             7.50       8.12   5 
 21 Scheffler, Courtney       FR Morningside             8.20       8.12   4 
 22 Bjork, Mallory            SO Northwestern            8.35       8.24   5 
 23 Igarashi, Jessica         FR Buena Vista                        8.30   2 
 24 Quist, Shaniese           SO Dordt                   8.05       8.31   2 
 25 Hoffman, Ashley           FR Mount Marty             8.40       8.37   5 
 
Women 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Joseph, Eleka             SO Morningside             7.42       7.38  
  2 Dunk, Jahdai              JR Northwestern            7.51       7.44  
  3 Spear, Mallory            JR Buena Vista             7.63       7.59  
  4 Arevalo, Aurora           FR Morningside             7.66       7.63  
  5 Eifert, Lexie             FR Morningside             7.71       7.70  
  6 Bohlmann, Elizabeth       FR Morningside             7.71       7.83  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Spranger, Lauren          SR Northwestern           26.90      27.03   7 
  2 Wubben, Danielle          SO Dordt                  25.92      27.27   7 
  3 Arevalo, Aurora           FR Morningside            28.10      27.44   5 
  4 Velgersdyk, Miranda       SO Dordt                  26.50      27.70   7 
  5 Rankin, Elizabeth         FR Dordt                  27.00      27.81   7 
  6 Henkenius, Ashley         SO Briar Cliff            27.75      27.81   5 
  7 Donnelly, Tascha          SR Briar Cliff            27.10      27.97   6 
  8 Eifert, Lexie             FR Morningside            26.90      28.00   7 
  9 Kennedy, Bailey           JR Northwestern           29.10      28.09   3 
 10 Bloemendaal, Devin        FR Northwestern           30.00      28.17   1 
 11 Dunk, Jahdai              JR Northwestern           28.20      28.35   5 
 12 Zomer, Laurel             SR Dordt                  27.62      28.37   6 
 13 Wilgenburg, Jenna         FR Dordt                  27.50      28.44   6 
 14 Sorensen, Emily           FR Northwestern           29.50      28.47   2 
 15 Huff, Siera               SR Dordt                  27.29      28.56   6 
 16 Vermeer, Jana             JR Northwestern           29.00      28.65   3 
 17 Stevens, Abigail          SR Northwestern           29.30      29.16   2 
 18 Lewison, Molly            SO Buena Vista            28.80      29.17   4 
 19 Galloway, Melissa         FR Briar Cliff            29.00      29.18   3 
 20 Dollen, Hailey            SO Buena Vista            28.11      29.28   5 
 21 Friesen, Sara             SR Dakota State           28.99      29.54   4 
 22 Scheffler, Courtney       FR Morningside            29.60      29.60   2 
 23 Bjork, Mallory            SO Northwestern           30.30      29.86   1 
 24 Atkins, Katie             JR Morningside            28.95      29.90   4 
 25 Maguire, Kristin          FR Mount Marty            29.00      30.01   4 
 26 Hokinson, Kim             SO Morningside            29.20      30.11   2 
 27 Igarashi, Jessica         FR Buena Vista            29.40      30.47   2 
 28 Quist, Shaniese           SO Dordt                  28.67      31.18   5 
 29 Hoffman, Ashley           FR Mount Marty            29.20      31.24   3 
 30 Sopko, Victoria           JR Dakota State           29.73      31.91   1 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Spranger, Lauren          SR Northwestern           59.20      59.07   4 
  2 Beckmann, Danielle        FR Morningside          1:04.00    1:01.93   3 
  3 Spear, Mallory            JR Buena Vista            59.50    1:01.94   4 
  4 Joseph, Eleka             SO Morningside          1:02.50    1:02.13   4 
  5 Haer, Morganne            JR Buena Vista          1:02.89    1:02.38   4 
  6 Sears, Sybbie             FR Buena Vista          1:04.87    1:03.02   3 
  7 Beckmann, Desi            SR Briar Cliff          1:03.25    1:03.56   4 
  8 Ervin, Allyson            FR Buena Vista          1:06.44    1:03.58   2 
  9 Sorensen, Emily           FR Northwestern         1:06.00    1:03.63   2 
 10 Smith, Martina            SR Buena Vista          1:05.67    1:04.51   3 
 11 Davis, Caitlin            JR Mount Marty          1:01.88    1:04.67   4 
 12 Pelelo-Ray, Rose          FR Morningside          1:06.50    1:05.07   2 
 13 Puls, Katie               FR Buena Vista          1:08.11    1:05.50   1 
 14 Hudson, Taylor            JR Morningside          1:04.60    1:06.14   3 
 15 Friesen, Sara             SR Dakota State         1:07.30    1:06.32   1 
 16 Spear, Madison            JR Buena Vista          1:07.12    1:07.16   1 
 17 Vitzthum, Cassidy         FR Morningside          1:06.50    1:07.92   2 
 18 Galloway, Melissa         FR Briar Cliff          1:05.00    1:09.35   3 
 19 Crnkovich, Sydney         SR Buena Vista          1:08.92    1:09.70   1 
 20 Sopko, Victoria           JR Dakota State         1:08.00    1:10.81   1 
 21 Dopita, Angela            FR Briar Cliff          1:06.00    1:10.98   2 
 
Women 600 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Landhuis, Katie           SO Northwestern         1:38.00    1:38.29   2 
  2 Figge, Tori               JR Morningside          1:41.00    1:40.97   2 
  3 Hull, Nisha               SR Briar Cliff          1:44.00    1:43.36   2 
  4 Jacobsen, Jamie           SO Briar Cliff          1:47.00    1:45.73   1 
  5 Enerson, Brianna          SO Dordt                1:45.00    1:54.86   1 
  6 Radke, Krista             JR Mount Marty          1:50.36    1:54.98   1 
  7 Gonzales, Mari            JR Briar Cliff          1:53.00    1:56.69   1 
  8 Laws, Tyra                SO Dakota State         1:50.00    1:57.33   1 
  9 Vant Hul, Callie          SR Northwestern         1:46.00    2:06.10   1 
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Muilenburg, Rebekah       FR Northwestern         2:25.00    2:21.52   2 
  2 Mumm, Michelle            SO Morningside          2:26.00    2:23.50   2 
  3 Hall, Shelby              SR Morningside          2:26.00    2:24.97   2 
  4 Boer, Payton              FR Morningside          2:30.00    2:26.04   2 
  5 Bosch, Katie              SO Northwestern         2:26.00    2:26.32   2 
  6 Rietveld, Berkley         JR Mount Marty          2:30.00    2:33.91   2 
  7 O'Malley, Mandy           JR Mount Marty          2:30.00    2:34.59   2 
  8 Mayforth, Rachel          FR Northwestern         2:38.00    2:39.15   1 
  9 Mouw, Miranda             FR Northwestern         2:40.00    2:41.59   1 
 10 Appleseth, Hannah         FR Buena Vista                     2:44.00   1 
 11 Maguire, Kristin          FR Mount Marty          2:40.00    2:47.29   1 
 12 Syverson, Jordan          SO Northwestern         2:40.00    2:49.99   1 
 13 Hostetter, Kennedi        FR Buena Vista                     2:51.59   1 
 14 Harris, Tara              FR Buena Vista                     2:53.47   1 
 
Women 1000 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Forgey, Skylar            SR Dakota Wesle         3:02.20    3:03.58   2 
  2 Van Zee, Justine          JR Dordt                3:04.00    3:06.99   2 
  3 Slater, Nicole            SO Dordt                3:08.00    3:07.50   2 
  4 Lewis, Kelsey             JR Dordt                3:05.00    3:09.73   2 
  5 Applegarth, Morgan        FR Morningside                     3:09.99   1 
  6 Jacobsen, Jamie           SO Briar Cliff          3:33.00    3:17.63   1 
  7 O'Malley, Mandy           JR Mount Marty          3:10.73    3:17.80   2 
  8 Rietveld, Berkley         JR Mount Marty          3:22.25    3:18.30   2 
  9 Smith, Martina            SR Buena Vista                     3:18.44   1 
 10 Puls, Katie               FR Buena Vista                     3:21.49   1 
 11 Pauls, Kaitlin            FR Briar Cliff          3:28.00    3:23.77   2 
 12 Nachbar, Suzanna          SO Northwestern         3:30.00    3:35.71   1 
 13 Kontor, Andrea            SR Briar Cliff          3:38.00    3:38.18   1 
 14 Court-Menendez, Nicole    SR Dakota Wesle         3:29.24    3:39.41   2 
 15 Ronke, Tara               SR Dakota Wesle                    3:42.77   1 
 16 Schreiner, Katlynn        SO Morningside                     3:44.24   1 
 17 Finnegan, Beth            SR Mount Marty          3:29.97    3:46.93   2 
 18 Vandersnick, Traci        FR Mount Marty          3:35.00    4:25.43   1 
 
Women 1 Mile Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Shepherd, Tiffany         JR Morningside          5:30.00    5:24.67   2 
  2 Van Wyk, Sarah            FR Dordt                5:28.00    5:30.96   2 
  3 Lunn, Sarah               FR Northwestern         5:45.00    5:37.64   2 
  4 Higgins, Allison          SO Morningside          5:40.00    5:41.11   2 
  5 Hudelson, Jordyn          SR Mount Marty          5:27.52    5:45.17   2 
  6 Brooks, Audrey            SO Dordt                5:35.00    5:51.05   2 
  7 Bandstra, Samantha        JR Dordt                5:38.00    5:58.00   2 
  8 Wills, Mariah             JR Morningside          6:00.00    5:58.48   1 
  9 Darling, Alicia           FR Northwestern         5:55.00    5:59.07   1 
 10 Sinclair, Sam             SO Northwestern         5:50.00    6:02.43   2 
 11 Henckel, Annika           SO Dordt                5:45.00    6:05.73   2 
 12 Pauls, Kaitlin            FR Briar Cliff          5:50.00    6:08.00   2 
 13 Helmink, Alexandria       FR Northwestern         6:05.00    6:09.70   1 
 14 Tilstra, Tara             FR Dordt                5:50.00    6:12.16   2 
 15 Appleseth, Hannah         FR Buena Vista                     6:14.05   1 
 16 Lenz, Mikaela             FR Mount Marty          6:20.00    6:14.17   1 
 17 Kontor, Andrea            SR Briar Cliff          6:10.00    6:14.66   1 
 18 Kube, Elizabeth           SR Morningside          6:00.00    6:18.36   1 
 19 Finnegan, Beth            SR Mount Marty          5:58.90    6:34.45   1 
 20 Harris, Tara              FR Buena Vista                     6:36.02   1 
 21 Hostetter, Kennedi        FR Buena Vista                     6:38.09   1 
 22 Nienhuis, Emily           SR Northwestern         7:00.00    7:16.68   1 
 23 Vandersnick, Traci        FR Mount Marty          6:40.00    7:47.02   1 
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Byl, Kayla                SR Dordt               10:32.06   10:29.04  
  2 Shepherd, Tiffany         JR Morningside         10:55.00   10:52.89  
  3 Higgins, Allison          SO Morningside         11:00.00   11:01.34  
  4 Hudelson, Jordyn          SR Mount Marty         11:10.00   11:24.46  
  5 Moss, Miranda             SO Dordt               11:40.00   11:38.14  
  6 Mayfield, Karen           NA UNAT                11:00.00   11:42.93  
  7 Young, Alli               JR Dordt               12:12.10   11:55.78  
  8 King, Kelsie              FR Dakota Wesle                   12:12.59  
  9 Aughenbaugh, Morgan       SO Dakota Wesle                   12:25.00  
 10 Provart, Britta           SO Dordt               12:00.00   12:25.75  
 11 Bloemhof, Courtney        FR Dordt               12:00.00   12:32.69  
 
Women 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Spear, Madison            JR Buena Vista             9.54       9.03q  2 
  2 Stevens, Abigail          SR Northwestern            8.70       9.11q  3 
  3 Atkins, Katie             JR Morningside             8.80       9.21q  2 
  4 Sears, Sybbie             FR Buena Vista                        9.27q  3 
  5 Oostra, Jordyn            SO Northwestern            9.10       9.46q  1 
  6 Neises, Jessica           JR Dakota Wesle                       9.53q  3 
  7 Lewison, Molly            SO Buena Vista                        9.65   2 
  8 Ervin, Allyson            FR Buena Vista                        9.68   2 
  9 Scheffler, Courtney       FR Morningside                        9.86   1 
 10 Fossum, Jessica           SR Dakota Wesle                       9.94   1 
 11 Broersma, Brittany        SO Dordt                   9.20       9.95   1 
 12 Bunkers, Alexis           FR Northwestern            9.80      10.28   3 
 13 Poppen, Kelsey            SO Dakota State           10.20      10.48   3 
 
Women 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Spear, Madison            JR Buena Vista             9.03       8.87  
  2 Stevens, Abigail          SR Northwestern            9.11       8.94  
  3 Sears, Sybbie             FR Buena Vista             9.27       9.02  
  4 Oostra, Jordyn            SO Northwestern            9.46       9.18  
  5 Atkins, Katie             JR Morningside             9.21       9.27  
  6 Neises, Jessica           JR Dakota Wesle            9.53       9.47  
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Northwestern (Iowa)  'A'                          4:02.00    4:06.82   3 
     1) Muilenburg, Rebekah FR          2) Oostra, Jordyn SO              
     3) Landhuis, Katie SO              4) Spranger, Lauren SR            
  2 Morningside  'A'                                  4:06.00    4:10.17   3 
     1) Joseph, Eleka SO                2) Figge, Tori JR                 
     3) Mumm, Michelle SO               4) Hall, Shelby SR                
  3 Briar Cliff  'A'                                  4:10.00    4:13.81   3 
     1) Hull, Nisha SR                  2) Henkenius, Ashley SO           
     3) Donnelly, Tascha SR             4) Beckmann, Desi SR              
  4 Dakota Wesleyan  'A'                              4:10.00    4:14.36   3 
     1) Fossum, Jessica SR              2) Neises, Jessica JR             
     3) Forgey, Skylar SR               4) Lamer, Kamberlyn FR            
  5 Morningside  'B'                                  4:10.75    4:14.87   2 
     1) Beckmann, Danielle FR           2) Boer, Payton FR                
     3) Eifert, Lexie FR                4) Applegarth, Morgan FR          
  6 Dordt  'B'                                        4:10.00    4:16.83   2 
     1) Wubben, Danielle SO             2) Wind, Joscelyn FR              
     3) Zomer, Laurel SR                4) Mouw, Raquelle SO              
  7 Buena Vista  'B'                                  4:16.00    4:18.31   2 
     1) Haer, Morganne JR               2) Sears, Sybbie FR               
     3) Ervin, Allyson FR               4) Spear, Madison JR              
  8 Dordt  'A'                                        4:04.00    4:18.73   3 
     1) Velgersdyk, Miranda SO          2) Wilgenburg, Jenna FR           
     3) Rankin, Elizabeth FR            4) Huff, Siera SR                 
  9 Buena Vista  'A'                                  4:16.00    4:25.12   2 
     1) Spear, Mallory JR               2) Smith, Martina SR              
     3) Puls, Katie FR                  4) Crnkovich, Sydney SR           
 10 Northwestern (Iowa)  'B'                          4:22.00    4:26.00   2 
     1) Bosch, Katie SO                 2) Kennedy, Bailey JR             
     3) Mouw, Miranda FR                4) Mayforth, Rachel FR            
 11 Mount Marty  'A'                                  4:30.00    4:26.85   1 
     1) Davis, Caitlin JR               2) Hoff-Au, Kiana FR              
     3) O'Malley, Mandy JR              4) Rietveld, Berkley JR           
 12 Mount Marty  'B'                                  4:40.00    4:54.40   1 
     1) Radke, Krista JR                2) Maguire, Kristin FR            
     3) Wicks, Billie FR                4) Finnegan, Beth SR              
 -- Morningside  'C'                                                 DNF   1 
     1) Arevalo, Aurora FR              2) Hudson, Taylor JR              
     3) Vitzthum, Cassidy FR            4) Atkins, Katie JR               
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Runneburg, Brooke         FR Buena Vista                       1.57m    5-01.75 
  2 Travis, Meghan            FR Dakota Wesle                     J1.57m    5-01.75 
  3 Wind, Joscelyn            FR Dordt                  1.64m      1.52m    4-11.75 
  4 Leffler, Victoria         FR Buena Vista                      J1.52m    4-11.75 
  5 Kloth, Sierra             JR Mount Marty            1.47m     J1.52m    4-11.75 
  6 Burch, Eden               FR Northwestern           1.50m     J1.52m    4-11.75 
  7 McClarty, Meghan          FR Briar Cliff            1.37m      1.47m    4-09.75 
  8 Poppen, Kelsey            SO Dakota State           1.50m     J1.47m    4-09.75 
  9 Stevens, Abigail          SR Northwestern           1.39m      1.42m    4-07.75 
 10 Bloemendaal, Devin        FR Northwestern           1.50m      1.37m    4-06.00 
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Boyle, Emily              SO Mount Marty            3.07m      2.92m    9-07.00 
  2 Herrboldt, Christina      SO Mount Marty            2.80m      2.74m    8-11.75 
 -- Maguire, Kristin          FR Mount Marty                          NH            
 -- Steenhoek, Lydia          SR Northwestern           2.90m         NH            
 
Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wubben, Danielle          SO Dordt                  5.37m      5.50m   18-00.50 
  2 Bohlmann, Elizabeth       FR Morningside                       5.19m   17-00.50 
  3 Van Essen, Natalie        JR Dordt                  5.19m      5.07m   16-07.75 
  4 Haer, Morganne            JR Buena Vista            5.23m      5.05m   16-07.00 
  5 Longville, Kristen        FR Dakota Wesle           4.76m      4.87m   15-11.75 
  6 Fossum, Jessica           SR Dakota Wesle           4.69m      4.67m   15-04.00 
  7 Hagberg, Sonya            JR Northwestern           4.61m      4.53m   14-10.50 
  8 Quist, Shaniese           SO Dordt                  4.58m      4.48m   14-08.50 
  9 Geiseman, Jackie          SO Northwestern           4.18m      4.08m   13-04.75 
 -- Lamer, Kamberlyn          FR Dakota Wesle                       FOUL            
 -- Kneifl, Kati              FR Morningside                        FOUL            
 
Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Donnelly, Tascha          SR Briar Cliff           11.00m     11.48m   37-08.00 
  2 Lamer, Kamberlyn          FR Dakota Wesle                     11.10m   36-05.00 
  3 Leffler, Victoria         FR Buena Vista                      10.08m   33-01.00 
  4 Wind, Joscelyn            FR Dordt                 10.50m     10.04m   32-11.25 
  5 Poppen, Kelsey            SO Dakota State          10.00m      9.48m   31-01.25 
  6 Hagberg, Sonya            JR Northwestern           9.70m      9.34m   30-07.75 
  7 Geiseman, Jackie          SO Northwestern           9.50m      9.31m   30-06.50 
  8 McClarty, Meghan          FR Briar Cliff            9.75m      9.27m   30-05.00 
 -- Hoff-Au, Kiana            FR Mount Marty            9.50m       FOUL            
 -- Mouw, Raquelle            SO Dordt                 10.73m       FOUL            
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Maller, Elizabeth         FR Morningside           12.18m     12.46m   40-10.50 
  2 Urban, Andrea             SO Briar Cliff           12.20m     12.23m   40-01.50 
  3 Anderson, Meagan          SO Morningside           11.89m     12.21m   40-00.75 
  4 Snyder, Michaela          FR Briar Cliff           11.20m     11.85m   38-10.50 
  5 Shie, Hannah              SR Northwestern          11.50m     11.74m   38-06.25 
  6 Bremer, Jenna             FR Dordt                 11.00m     11.61m   38-01.25 
  7 Groenendyk, Heidi         FR Northwestern           9.20m     11.26m   36-11.50 
  8 Woods, Taylor             SR Morningside           12.35m     11.17m   36-07.75 
  9 Currey, Ashley            SR Dakota State          11.00m     10.98m   36-00.25 
 10 Eischeid, Cristyn         SO Buena Vista           11.71m     10.93m   35-10.50 
 11 Okkema, Cora              SR Dordt                 10.50m     10.70m   35-01.25 
 12 Martin, Kylie             JR Dakota State          11.40m     10.47m   34-04.25 
 13 Citterman, Morgan         SO Mount Marty           10.65m     10.44m   34-03.00 
 14 Brock, Holly              SO Morningside           11.38m     10.21m   33-06.00 
 15 Howell, Candice           SO Northwestern           9.45m     10.03m   32-11.00 
 16 Morgan, Hannah            FR Northwestern           9.10m      9.93m   32-07.00 
 17 Frazee, Heidi             FR Dakota Wesle          10.01m      9.82m   32-02.75 
 18 Stevens, Abigail          SR Northwestern           8.58m      9.04m   29-08.00 
 19 Grasman, Laura            FR Dordt                             8.83m   28-11.75 
 
Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Brungardt, Jackie         SR Briar Cliff           14.00m     15.03m   49-03.75 
  2 Clapper, Savannah         SR Northwestern          14.05m     14.23m   46-08.25 
  3 Currey, Ashley            SR Dakota State          14.00m     13.99m   45-10.75 
  4 Maller, Elizabeth         FR Morningside           12.25m     13.57m   44-06.25 
  5 Ageson, Tina              SR Buena Vista           12.55m     13.56m   44-06.00 
  6 Woods, Taylor             SR Morningside           12.48m     13.15m   43-01.75 
  7 Martin, Kylie             JR Dakota State          13.00m     13.03m   42-09.00 
  8 Mead, Bekah               JR Dordt                 13.43m     12.55m   41-02.25 
  9 Vanderbyl, Christina      JR Northwestern          13.20m     12.43m   40-09.50 
 10 Anderson, Meagan          SO Morningside           12.51m     12.39m   40-07.75 
 11 Bremer, Jenna             FR Dordt                 11.50m     11.99m   39-04.00 
 12 Brock, Holly              SO Morningside           10.35m     11.94m   39-02.25 
 13 Howell, Candice           SO Northwestern          11.65m     11.72m   38-05.50 
 14 Grasman, Laura            FR Dordt                 11.00m     11.39m   37-04.50 
 15 Citterman, Morgan         SO Mount Marty           10.03m     11.16m   36-07.50 
 16 Morgan, Hannah            FR Northwestern          11.00m     10.07m   33-00.50 
 16 Groenendyk, Heidi         FR Northwestern          11.00m     10.07m   33-00.50 
 18 Frazee, Heidi             FR Dakota Wesle                      7.44m   24-05.00 
 
Men 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Muncy, Rusty              SR Briar Cliff             6.55       6.56q  2 
  2 Carlson, Spencer          SR Dakota State            6.49       6.59q  4 
  3 Caffee, Xavier            SO Dordt                   6.54       6.59q  3 
  4 Kuyateh, Moussa           FR Buena Vista                        6.63q  4 
  5 Mossberg, Blake           FR Briar Cliff             7.68       6.66q  4 
  6 Van Roekel, Alex          SR Northwestern            6.69       6.68q  1 
  7 Akers, Derrick            SO Northwestern            6.80       6.76   4 
  8 Eichmann, Blake           FR Northwestern            6.80       6.77   1 
  9 Te Brink, Levi            SO Northwestern            6.80       6.80   3 
 10 Kocmich, Brandon          FR Dakota Wesle                       6.87   2 
 11 Watkins, Alex             FR Morningside             6.80       6.90   4 
 12 Eberly, Mark              JR Buena Vista                        6.92   1 
 13 Spykstra, TJ              FR Northwestern            6.80       6.93   3 
 14 Lloyd, Sage               FR Briar Cliff             7.85       6.94   3 
 15 Staats, Grant             FR Morningside             6.90       6.97   1 
 16 Farnan, James             SO Morningside             6.90       7.00   2 
 17 Kendall, Gabe             FR Morningside             6.80       7.03   2 
 18 Jordan, Carter            FR Mount Marty             7.40       7.11   4 
 19 Pickney, Trai             SR Dordt                              7.15   3 
 20 Harris, Nick              JR Briar Cliff             7.30       7.19   3 
 21 Kotte, Josiah             FR Dordt                              7.26   1 
 22 Rinehart, Darin           SO Northwestern            7.00       7.30   1 
 23 Goehring, Gabriel         SO Mount Marty             7.05       7.32   2 
 
Men 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Caffee, Xavier            SO Dordt                   6.59       6.52  
  2 Mossberg, Blake           FR Briar Cliff             6.66       6.54  
  3 Muncy, Rusty              SR Briar Cliff             6.56       6.54  
  4 Carlson, Spencer          SR Dakota State            6.59       6.55  
  5 Kuyateh, Moussa           FR Buena Vista             6.63       6.61  
  6 Van Roekel, Alex          SR Northwestern            6.68       6.75  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Caffee, Xavier            SO Dordt                  22.50      22.36   5 
  2 Mossberg, Blake           FR Briar Cliff            23.10      23.04   5 
  3 Te Brink, Levi            SO Northwestern           23.30      23.27   4 
  4 Eichmann, Blake           FR Northwestern           23.50      23.51   4 
  5 Akers, Derrick            SO Northwestern           23.50      23.52   4 
  6 Van Roekel, Alex          SR Northwestern           23.00      23.54   5 
  7 Lloyd, Sage               FR Briar Cliff            23.20      23.79   5 
  8 Kuyateh, Moussa           FR Buena Vista            23.62      23.85   4 
  9 Spykstra, TJ              FR Northwestern           23.70      24.07   3 
 10 Kocmich, Brandon          FR Dakota Wesle                      24.11   1 
 11 Watkins, Alex             FR Morningside            23.90      24.20   3 
 12 Pardun, Kyle              SO Mount Marty            22.86      24.23   5 
 13 Staats, Grant             FR Morningside            24.10      24.93   3 
 14 Pickney, Trai             SR Dordt                             25.60   2 
 15 Kolvek, Brad              FR Briar Cliff            25.50      25.70   2 
 16 Kotte, Josiah             FR Dordt                             25.72   1 
 17 Doering, Josh             FR Morningside            27.50      26.04   2 
 18 Goehring, Gabriel         SO Mount Marty            24.90      26.42   3 
 19 Lawrence, William            UNAT                   27.00      27.65   2 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Iron Shell, Robert        JR Briar Cliff            48.85      49.64   4 
  2 Muncy, Rusty              SR Briar Cliff            49.80      50.53   4 
  3 Eckels, Josiah            JR Dordt                  50.00      50.69   4 
  4 Rozeboom, Ross            JR Dordt                  50.86      51.94   4 
  5 Ezimora, Tobe             SO Briar Cliff            51.26      52.01   4 
  6 Sampson, Ben              JR Buena Vista            52.91      52.04   3 
  7 Roden, Joe                SO Briar Cliff            51.10      52.13   4 
  8 Eberly, Mark              JR Buena Vista            51.93      52.58   3 
  9 Krier, Austin             JR Northwestern           51.50      52.68   3 
 10 Farnan, James             SO Morningside            54.50      53.30   2 
 11 Sacker, Justin            JR Buena Vista            52.53      53.96   3 
 12 Holzman, Matt             FR Briar Cliff            53.75      54.01   3 
 13 Lorfeld, Luke             SO Northwestern           53.50      54.51   3 
 14 Woizeschke, Paul          SO Buena Vista            54.82      55.77   2 
 15 Hannula, Brady            SR Buena Vista            55.34      56.08   2 
 16 Dobson, Joseph            FR Buena Vista            55.83      56.57   1 
 17 Clark, Taylor             FR Briar Cliff            54.50      57.35   2 
 18 Davis, Cody               FR Mount Marty            55.00      57.84   2 
 19 Malan, Sam                JR Dordt                  56.59      59.34   1 
 20 Goehring, Gabriel         SO Mount Marty            54.71    1:00.42   2 
 21 Larson, Tyler             JR Buena Vista            56.79    1:00.43   1 
 22 Lawrence, William            UNAT                 1:05.00    1:03.42   1 
 23 Will, Steven              FR Buena Vista                     1:03.58   1 
 
Men 600 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wensink, Sam              SR Dordt                1:23.09    1:23.61   2 
  2 Willey, Jacob             SR Morningside          1:23.00    1:23.75   2 
  3 Hiser, Kyle               JR Morningside          1:23.50    1:23.77   2 
  4 Lemon, Aaron              SO Northwestern         1:23.00    1:24.54   2 
  5 Schleis, Mitchell         SR Briar Cliff          1:25.00    1:26.30   2 
  6 Herman, Caleb             FR Dordt                1:31.00    1:30.55   1 
  7 Truman, Jared             SR Dakota State         1:27.00    1:30.77   1 
  8 Kollasch, Zach            FR Briar Cliff          1:28.00    1:32.24   1 
  9 Sterk, Brian              SR Northwestern         1:33.00    1:33.57   1 
 10 Wynstra, Joshua           FR Dordt                1:35.00    1:35.25   1 
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Anderson, Kyle            SR Northwestern         1:55.00    1:55.95   3 
  2 Weitgenant, Ryan          SR Northwestern         1:59.00    1:57.41   3 
  3 Rose, Tim                 SO Northwestern         1:59.00    1:58.02   3 
  4 Jackson, Joe              SR Briar Cliff          1:56.20    1:58.13   3 
  5 Giddings, Skyler             UNAT                 1:56.00    1:58.56   3 
  6 Green, Jacob              SO Morningside          1:56.50    1:58.70   3 
  7 Johnson, Elliott          SR Northwestern         1:59.00    1:58.96   3 
  8 Hollinger, Peter          FR Northwestern         1:59.00    1:59.09   3 
  9 Heinrichs, Joe            SO Briar Cliff          1:57.00    2:00.48   3 
 10 Schiltz, Drew             JR Morningside          2:02.00    2:00.91   2 
 11 Pfau, Keegan              FR Morningside          2:02.00    2:01.84   2 
 12 Benzing, Caleb            FR Northwestern         2:01.00    2:02.05   2 
 13 Vander Kooi, Nick         JR Dordt                2:00.00    2:02.75   2 
 14 Stoltz, Elliot            SR Northwestern         2:01.00    2:03.61   2 
 15 Sutton, Jared             SR Dakota State         2:00.00    2:07.02   2 
 16 Mayer, Matt               SR Briar Cliff          2:06.00    2:07.14   1 
 17 Smith, Tyler              JR Briar Cliff          2:04.00    2:07.57   1 
 18 Hanson, Ted               SR Morningside          2:02.75    2:07.58   2 
 19 Johnson, Jacob            FR Northwestern         2:10.00    2:11.09   1 
 20 Jeltema, Jeff             SO Northwestern         2:10.88    2:11.58   1 
 21 Geels, Nick               FR Dordt                2:08.00    2:12.53   1 
 22 Wixon, Nick               FR Mount Marty          2:04.00    2:13.82   2 
 23 Hermann, Corey            FR Dakota State         2:10.00    2:14.39   1 
 24 Smith, Steven             JR Buena Vista          2:15.00    2:16.71   1 
 25 Pardun, Kyle              SO Mount Marty          2:06.00    2:18.40   1 
 
Men 1000 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wensink, Sam              SR Dordt                2:37.01    2:31.04   2 
  2 Schleis, Mitchell         SR Briar Cliff          2:33.00    2:31.11   2 
  3 Sampson, Ben              JR Buena Vista          2:43.97    2:34.81   2 
  4 Thelen, Tommy             JR Briar Cliff          2:38.00    2:35.83   2 
  5 Kenny, Jason              SO Morningside          2:39.00    2:37.18   2 
  6 Kelly, Steven             JR Dordt                2:37.18    2:37.33   2 
  7 Smith, Peter              SO Northwestern         2:36.00    2:37.77   2 
  8 Woizeschke, Paul          SO Buena Vista          2:47.87    2:42.17   2 
  9 Skillern, Sean            SO Morningside          2:42.00    2:42.26   2 
 10 Tejada, Claudio           JR Dakota State         2:40.00    2:44.50   2 
 11 Jeltema, Jeff             SO Northwestern         2:50.00    2:46.70   1 
 12 Kollasch, Zach            FR Briar Cliff          2:48.00    2:47.64   1 
 13 Kollasch, Tony            FR Briar Cliff          2:48.00    2:47.70   1 
 14 Groff, Quinn              JR Morningside          3:02.03    2:49.68   1 
 15 Petrich, Christian        JR Mount Marty          2:50.95    2:55.70   1 
 16 Dobson, Joseph            FR Buena Vista                     2:55.95   1 
 17 Larson, Tyler             JR Buena Vista          2:55.00    2:56.77   1 
 18 Voigt, Sam                SO Mount Marty          2:45.00    2:57.84   2 
 19 Hannula, Brady            SR Buena Vista                     2:59.73   1 
 20 Hemphill, Caleb           JR Dakota State         2:55.00    3:02.96   1 
 21 Groves, Zach              JR Briar Cliff          2:58.00    3:07.21   1 
 22 Reeves, James             SO Mount Marty          3:33.01    3:30.65   1 
 
Men 1 Mile Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Weitgenant, Ryan          SR Northwestern         4:45.00    4:32.93   3 
  2 Kelly, Steven             JR Dordt                4:32.00    4:34.63   3 
  3 Smith, Peter              SO Northwestern         4:45.00    4:37.21   2 
  4 Thelen, Tommy             JR Briar Cliff          4:38.00    4:38.86   3 
  5 Skillern, Sean            SO Morningside          4:36.59    4:40.06   3 
  6 Goetsch, Tanner           SO Northwestern         4:37.00    4:42.64   3 
  7 Panec, Jeremiah           SO Dakota Wesle         4:41.42    4:42.72   3 
  8 Schaap, Riley             JR Dordt                4:45.00    4:46.48   2 
  9 Sohl, Adam                   UNAT                 4:40.00    4:47.23   3 
 10 Wall, Garrett             JR Morningside          4:50.00    4:48.92   2 
 11 Tucker, Paul              FR Morningside          4:45.00    4:51.60   2 
 12 Van Ginkel, Alex          JR Dordt                4:51.00    4:52.83   2 
 13 Rose, Tim                 SO Northwestern         4:30.00    4:53.94   3 
 14 Groff, Quinn              JR Morningside          4:53.96    4:54.00   1 
 15 Kollasch, Tony            FR Briar Cliff          4:50.00    4:55.11   2 
 16 Wixon, Nick               FR Mount Marty          4:45.00    4:59.17   2 
 17 Petrich, Christian        JR Mount Marty          4:45.00    5:00.39   2 
 18 Blaschke, Gage            SR Mount Marty          4:41.22    5:01.71   3 
 19 Hauge, Taylor             JR Dakota State         4:33.00    5:02.46   3 
 20 Voigt, Sam                SO Mount Marty          4:45.00    5:03.01   2 
 21 Te Krony, David           SR Dordt                4:51.00    5:07.34   2 
 22 Smith, Steven             JR Buena Vista          4:57.36    5:10.11   1 
 23 Jirele, Matthew           FR Mount Marty          4:55.00    5:13.25   1 
 24 Sterk, Tyler              FR Northwestern         5:35.00    5:18.97   1 
 25 Hemphill, Caleb           JR Dakota State         4:53.32    5:19.37   1 
 26 Groves, Zach              JR Briar Cliff          5:05.00    5:20.18   1 
 27 Currier, Alex             FR Northwestern         5:25.00    5:23.37   1 
 28 Miller, Daniel            SO Northwestern         5:52.00    5:53.82   1 
 29 Reeves, James             SO Mount Marty          5:39.77    6:05.05   1 
 30 Raia, Vincent             SR Mount Marty          6:40.00    6:28.56   1 
 
Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Janssen, AJ               SO Morningside          9:30.00    9:02.27  
  2 Abrams, Mark              SR Morningside          8:59.00    9:02.92  
  3 Norris, Will              SO Northwestern         9:10.00    9:05.92  
  4 Goetsch, Tanner           SO Northwestern         9:10.00    9:15.28  
  5 Tibbs, Lane               SO Dakota Wesle         9:04.95    9:15.61  
  6 Bauermeister, Ryan        SO Northwestern         9:10.00    9:18.91  
  7 Kooima, P.J.              FR Dordt                9:25.00    9:21.28  
  8 Waite, Zach               JR Morningside          9:35.00    9:35.61  
  9 Brockmueller, Ben         SR Dordt                9:25.00    9:38.46  
 10 Sohl, Adam                   UNAT                 9:40.00    9:39.38  
 11 Garwood, Braden           FR Northwestern        10:10.00    9:39.89  
 12 Blaschke, Gage            SR Mount Marty          9:23.17    9:49.59  
 13 Galloway, Luke            JR Northwestern         9:30.00    9:51.22  
 14 Warren, Austin            SO Northwestern        10:10.00    9:52.39  
 15 Blank, Bryce              FR Dakota Wesle                    9:56.53  
 16 Jirele, Matthew           FR Mount Marty         10:25.00   10:04.62  
 17 Simpson, Jacob            JR Morningside         10:01.74   10:06.83  
 18 Banks, Elliott            JR Dakota Wesle                   10:18.99  
 
Men 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Groth, Austin             SR Buena Vista             8.25       8.10q  1 
  2 Heidema, Keith            SO Dordt                   8.25       8.18q  2 
  3 Wessling, Kyle            JR Buena Vista             8.54       8.22q  3 
  4 Gilbaugh, Andrew          SO Northwestern            8.50       8.36q  2 
  5 Kendall, Gabe             FR Morningside             8.50       8.43q  3 
  6 Sacker, Justin            JR Buena Vista                        8.56q  2 
  7 Doering, Josh             FR Morningside             8.70       8.61   2 
  8 Bodden, Dakota            SO Dakota Wesle                       8.68   3 
  9 McCauley, Michael         FR Northwestern            9.80       9.07   2 
 10 Strand, Jordan            JR Northwestern           10.00       9.12   3 
 11 Johnson, Matthew          FR Northwestern            9.40       9.13   1 
 12 Bolt, Matthew             JR Dordt                              9.15   1 
 13 Lawrence, William            UNAT                               9.46   3 
 14 Brouwer, John             SO Dordt                              9.57   1 
 15 Poush, Chris                 UNAT                               9.95   2 
 
Men 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Groth, Austin             SR Buena Vista             8.10       7.92  
  2 Heidema, Keith            SO Dordt                   8.18       8.03  
  3 Sacker, Justin            JR Buena Vista             8.56       8.24  
  4 Wessling, Kyle            JR Buena Vista             8.22       8.40  
  5 Gilbaugh, Andrew          SO Northwestern            8.36       8.44  
  6 Kendall, Gabe             FR Morningside             8.43       8.75  
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Briar Cliff  'A'                                  3:20.50    3:24.76   4 
     1) Muncy, Rusty SR                 2) Roden, Joe SO                  
     3) Ezimora, Tobe SO                4) Iron Shell, Robert JR          
  2 Northwestern (Iowa)  'A'                          3:28.00    3:26.74   4 
     1) Krier, Austin JR                2) Lemon, Aaron SO                
     3) Te Brink, Levi SO               4) Johnson, Elliott SR            
  3 Dordt  'A'                                        3:27.00    3:29.63   4 
     1) Eckels, Josiah JR               2) Rozeboom, Ross JR              
     3) Wensink, Sam SR                 4) Johnson, Trevor SR             
  4 Morningside  'A'                                  3:24.99    3:30.41   4 
     1) Green, Jacob SO                 2) Hiser, Kyle JR                 
     3) Willey, Jacob SR                4) Schiltz, Drew JR               
  5 Northwestern (Iowa)  'B'                          3:36.00    3:31.53   3 
     1) Hollinger, Peter FR             2) Anderson, Kyle SR              
     3) Stoltz, Elliot SR               4) Benzing, Caleb FR              
  6 Morningside  'B'                                  3:32.34    3:37.74   3 
     1) Farnan, James SO                2) Kenny, Jason SO                
     3) Pfau, Keegan FR                 4) Staats, Grant FR               
  7 Buena Vista  'A'                                  3:30.00    3:37.81   4 
     1) Sacker, Justin JR               2) Sampson, Ben JR                
     3) Woizeschke, Paul SO             4) Wessling, Kyle JR              
  8 Briar Cliff  'B'                                  3:35.00    3:40.15   3 
     1) Heinrichs, Joe SO               2) Lloyd, Sage FR                 
     3) Samms, Jared FR                 4) Harshman, Matt SR              
  9 Buena Vista  'B'                                  3:30.00    3:40.32   3 
     1) Eberly, Mark JR                 2) Dostal, Brennan SO             
     3) Groth, Austin SR                4) Hannula, Brady SR              
 10 Briar Cliff  'C'                                  3:35.00    3:40.63   3 
     1) Jackson, Joe SR                 2) Mossberg, Blake FR             
     3) Holzman, Matt FR                4) Schleis, Mitchell SR           
 11 Northwestern (Iowa)  'C'                          3:36.00    3:43.49   2 
     1) Van Roekel, Alex SR             2) Spykstra, TJ FR                
     3) Gilbaugh, Andrew SO             4) Lorfeld, Luke SO               
 12 Briar Cliff  'D'                                  3:44.00    3:47.56   2 
     1) Clark, Taylor FR                2) Smith, Tyler JR                
     3) Mayer, Matt SR                  4) Kolvek, Brad FR                
 13 Mount Marty  'A'                                  3:40.00    3:49.45   2 
     1) Pardun, Kyle SO                 2) Goehring, Gabriel SO           
     3) Davis, Cody FR                  4) Hohenthaner, Neil SR           
 14 Dordt  'B'                                        3:35.00    3:49.54   3 
     1) Herman, Caleb FR                2) Malan, Sam JR                  
     3) Wynstra, Joshua FR              4) Geels, Nick FR                 
 15 Dakota State  'A'                                 3:34.00    3:50.95   4 
     1) Tejada, Claudio JR              2) Blosmo, Conner FR              
     3) Sutton, Jared SR                4) Truman, Jared SR               
 16 Morningside  'C'                                  3:42.80    4:00.96   2 
     1) Hanson, Ted SR                  2) Janssen, AJ SO                 
     3) Waite, Zach JR                  4) Simpson, Jacob JR              
 17 Buena Vista  'C'                                             4:03.53   1 
     1) Dobson, Joseph FR               2) Larson, Tyler JR               
     3) Will, Steven FR                 4) Smith, Steven JR               
 18 Mount Marty  'B'                                  3:50.00    4:03.59   1 
     1) Wixon, Nick FR                  2) Voigt, Sam SO                  
     3) Petrich, Christian JR           4) Blaschke, Gage SR              
 -- Northwestern (Iowa)  'D'                          3:46.00        DNF   1 
     1) Johnson, Matthew FR             2) Johnson, Jacob FR              
     3) McCauley, Michael FR            4) Sterk, Brian SR                
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Moats, Jacob              JR Dordt                6-07.00      2.04m    6-08.25 
  2 Bolt, Matthew             JR Dordt                6-03.50      1.86m    6-01.25 
  3 Wessling, Kyle            JR Buena Vista          6-00.75      1.81m    5-11.25 
  4 Hohenthaner, Neil         SR Mount Marty          5-06.50      1.76m    5-09.25 
 -- Strand, Jordan            JR Northwestern         5-03.00         NH            
 -- Eggebraaten, Jonathan     FR Northwestern         5-07.00         NH            
 -- Harris, Nick              JR Briar Cliff          5-09.25         NH            
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hohenthaner, Neil         SR Mount Marty            3.90m      3.87m   12-08.25 
 
Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Harshman, Matt            SR Briar Cliff            6.56m      6.57m   21-06.75 
  2 Hilbrands, Tanner         SO Northwestern           5.90m      6.06m   19-10.75 
  3 Harris, Nick              JR Briar Cliff            5.89m      5.98m   19-07.50 
  4 Wessling, Kyle            JR Buena Vista            5.90m      5.85m   19-02.50 
  5 Strand, Jordan            JR Northwestern           5.30m     J5.85m   19-02.50 
  6 Watkins, Alex             FR Morningside            6.10m      5.83m   19-01.50 
  7 Kendall, Gabe             FR Morningside            6.10m      5.82m   19-01.25 
  8 Bolt, Matthew             JR Dordt                  6.19m      5.72m   18-09.25 
  9 Jordan, Carter            FR Mount Marty            6.10m      5.65m   18-06.50 
 10 Dosch, John               SO Dakota Wesle           5.90m      5.57m   18-03.25 
 11 Kotte, Josiah             FR Dordt                             5.51m   18-01.00 
 -- Hohenthaner, Neil         SR Mount Marty            5.63m       FOUL            
 
Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Porter, Daniel            SR Dakota Wesle          12.88m     12.60m   41-04.25 
  2 Davis, Cody               FR Mount Marty           12.30m     11.71m   38-05.00 
  3 Eggebraaten, Jonathan     FR Northwestern          12.20m     11.62m   38-01.50 
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hammer, Ben               FR Dakota Wesle          13.72m     15.53m   50-11.50 
  2 Beall, Drew               FR Buena Vista                      14.65m   48-00.75 
  3 Bundick, Grayson          JR Dordt                 14.00m     14.10m   46-03.25 
  4 Burki, Sam                JR Briar Cliff           12.30m     13.14m   43-01.50 
  5 Hurt, Derrick             SO Northwestern          13.80m     12.92m   42-04.75 
  6 Schmitt, Kyler            FR Dordt                 12.00m     12.89m   42-03.50 
  7 Raab, Nick                FR Dakota Wesle          11.16m     12.23m   40-01.50 
  8 Peasley, Dustin           FR Briar Cliff           12.00m     12.00m   39-04.50 
  9 Bolt, Matthew             JR Dordt                 10.51m     11.88m   38-11.75 
 10 Bonner, Chase             FR Buena Vista                      11.68m   38-04.00 
 11 Small, Christian          FR Dakota State          11.99m     11.62m   38-01.50 
 12 Steigenga, Drew           FR Dordt                 11.00m     11.21m   36-09.50 
 13 Kotte, Josiah             FR Dordt                            10.84m   35-06.75 
 -- Candelarie, Joey          SR Morningside                          ND            
 
Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rohlk, Garrett            SO Buena Vista           14.43m     15.74m   51-07.75 
  2 Langston, Austin             UNAT                  14.50m     15.44m   50-08.00 
  3 Pastour, Justin              UNAT                             14.57m   47-09.75 
  4 Davelaar, David           SO Dordt                 12.69m     14.47m   47-05.75 
  5 Sindelar, Alec            SR Buena Vista           13.40m     14.02m   46-00.00 
  6 Hurt, Derrick             SO Northwestern          13.08m     13.51m   44-04.00 
  7 Westhoff, Trevor          FR Briar Cliff           11.50m     13.48m   44-02.75 
  8 Bajema, Ben               SO Dordt                 12.65m     13.20m   43-03.75 
  9 Peasley, Dustin           FR Briar Cliff           11.00m     12.69m   41-07.75 
 10 Candelarie, Joey          SR Morningside                      12.40m   40-08.25 
 11 Schmitt, Kyler            FR Dordt                 11.00m     12.38m   40-07.50 
 12 Burki, Sam                JR Briar Cliff           12.50m     12.31m   40-04.75 
 13 Hammer, Ben               FR Dakota Wesle                     12.15m   39-10.50 
 14 Bonner, Chase             FR Buena Vista                      10.98m   36-00.25 
 15 Bundick, Grayson          JR Dordt                 11.50m     10.97m   36-00.00 
 16 Raab, Nick                FR Dakota Wesle                     10.19m   33-05.25